Choroby zboża wygrana walkaSkuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, bo wyłącznie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał zbioru. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - polecane działania okresowe

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest niejednokrotnie o wiele bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej istotnych, jakie należałoby wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie tiofanat metylowy w rzepaku zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma naprawdę gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu mogą wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicydy zbożowe. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na koronne szkodniki i schorzenia, takie jak karłowatość objawy może pomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma asekuracji.

Informacje:

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu: 1

zboża

Copyright © 2019 Fs-space.pl